افزونه جلالی را نصب کنید. Wednesday, 4 October , 2023
1

آموزش نحوه ی رنگ آمیزی با رنگ اکریلیک روی اجسام

 • کد خبر : 3931
آموزش نحوه ی رنگ آمیزی با رنگ اکریلیک روی اجسام

در این بخش با چگونگی رنگ اکریلیک و کاربرد آن و همچنین با آموزش نحوه ی رنگ آمیزی با رنگ اکریلیک روی اجسام آشنا می شوید. رنگ اکریلیک چگونه است؟ این رنگ نوعی رنگی شیمیایی که اولین بار در صنعت خودروسازی به دلیل دوام و درخشندگی آن مورد استفاده قرار گرفت و اخیراً در انواع […]

در این بخش با چگونگی رنگ اکریلیک و کاربرد آن و همچنین با آموزش نحوه ی رنگ آمیزی با رنگ اکریلیک روی اجسام آشنا می شوید.

رنگ اکریلیک چگونه است؟

این رنگ نوعی رنگی شیمیایی که اولین بار در صنعت خودروسازی به دلیل دوام و درخشندگی آن مورد استفاده قرار گرفت و اخیراً در انواع تابلوها مورد استفاده قرار گرفته است. رزین های اکریلیک به دو دسته حلال روغنی و حلال آب تقسیم می شوند. به خصوص این نوع که به راحتی در آب حل می شود، به سرعت خشک می شود و سطحی سخت و آسیب ناپذیر ایجاد می کند، البته باید اضافه کرد که فاقد خاصیت لطافت، عمق و جلا دادن روغن پایه حلال یا رنگ اکریلیک است. رنگ های اکریلیک بسیار متنوع هستند و برای ایجاد بافت روی سطوح مناسب هستند، زیرا غلظت بالایی دارند و به سرعت خشک می شوند. رنگ اکریلیک انعطاف پذیر است و به همین دلیل روی هر سطحی از جمله مدل های کاغذی، پارچه و کفش قابل استفاده است.

حلال رنگ اکریلیک چیست؟

نازک شدن ممکن است برای رزین های رنگی یا رنگ های لاتکس قدیمی که به دلیل تبخیر مقداری آب از دست داده اند ضروری باشد. از آنجایی که رنگ اکرولیک بر پایه آب است، می توان آن را با آب رقیق کرد.

مزیای استفاده از رنگ اکریلیک

از مزایای این رنگ این است که قابل شستشو است. سرعت خشک شدن بالا به راحتی اعمال می شود و می توان آن را با آب رقیق کرد. مقاومت در برابر سایش عالی مقاومت در برابر نور خورشید یا UV یا اشعه ماوراء بنفش زیست محیطی دارد. برای  پوشش دهی عالی بدون بوی نامطبوع، بدون حساسیت مناسب برای سطوح گچی، سیمانی، آجری مناسب است. آنها به سرعت خشک می شوند و خاصیت ضد باکتریایی و ضد قارچی دارند.

معایب استفاده از رنگ اکرولیک

اگر با قلم مو روی سطوح صاف و صیقلی زده شود، علامت قلم مو مشخص می شود. نسبت به رنگ های دیگر براقیت کمتری دارند همچنین به دلیل ترکیبات این رنگ، ظرف حاوی رنگ به دلیل چسبندگی و سرعت خشک شدن این محصول با تکه های لاتکس پر می شود.

کاربرد های رنگ اکریلیک

استفاده از رنگ های اکریلیک در نقاشی و سایر هنرها

 در رنگ آمیزی اتومبیل

استفاده از رنگ های اکریلیک هنگام نقاشی روی بوم

نقاشی روی شیشه

روی سرامیک

نقاشی روی پارچه

آموزش نحوه ی رنگ آمیزی با رنگ اکرولیک روی اجسام

نقاشی دیوار کارهای ساختمانی با رنگ اکریلیک

نقاشی یکی از کارهایی است که باید با دقت و ظرافت زیادی انجام شود تا نتیجه کار از کیفیت بالایی برخوردار باشد. اگر به دنبال راه حلی برای جذابیت بیشتر آثار هنری رنگ اکرلیک خود هستید، بهتر است در کار با این دسته از رنگ ها به نکات زیر توجه کنید.

برای خرید رنگ اکریلیک از برندهای معتبر استفاده کنید.

قبل از رنگ آمیزی سطح کار را با یک پارچه یا آب تمیز کنید.

بهتر است با رنگ های اکریلیک در فضای باز کار کنید.

 رنگ اکریلیک روی دیوار گچی

نکته ای که در رنگ آمیزی دیوار گچی باید به آن توجه کرد این است که باید ۱ ماه از گچ کاری دیوار گذشته باشد. مراحل رنگ آمیزی دیوار گچی مشابه مراحل رنگ آمیزی سطح چوبی است. در صورت مشاهده هرگونه بی نظمی در سطح دیوار گچی باید با بتونه آن را تعمیر کنید. بعد از بتونه سنباده کاری و بتونه کاری می آید. مرحله آخر رنگ اکریلیک است.

 رنگ اکریلیک روی سقف

یکی از بهترین گزینه ها برای انتخاب رنگ سقف می تواند رنگ اکریلیک باشد. رنگ اکریلیک پایه آب است اما پس از خشک شدن کاملا ضد آب می شود بنابراین می تواند گزینه مناسبی برای استفاده در سقف حمام، توالت و آشپزخانه باشد. مزایای دیگری مانند آسانی کار با رنگ اکریلیک، پوشش دهی بالا، خشک شدن سریع، قابلیت حل شدن در آب و غیره نیز دارد.

رنگ اکریلیک روی کناف

رنگ اکریلیک به دلیل خواص منحصر به فرد خود در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. یکی دیگر از کاربردهای رنگ اکریلیک ساخت کناف است. تولید رنگ های اکریلیک در انواع براق، نیمه براق و مات، مقاومت در برابر رطوبت، استحکام چسبندگی بالا و … می تواند دلیل انتخاب رنگ اکریلیک روی کناف باشد.

رنگ اکریلیک برای ام دی اف (آموزش نحوه ی رنگ آمیزی با رنگ اکریلیک روی اجسام)

رنگ های روغنی، رنگ های اکریلیک و رنگ های لاتکس رنگ هایی هستند که می توان از آنها برای رنگ آمیزی سطح ام دی اف استفاده کرد. استفاده از رنگ های اکریلیک در کابینت ام دی اف می تواند جلوه ای زیبا و مدرن داشته باشد. سطح صاف و صیقلی کابینت از چسبیدن رنگ جلوگیری می کند و برای صاف و زبری سطح نیاز به کمی سمباده زدن دارد. مراقب باشید این کار را با شدت زیاد انجام ندهید. پس از سنباده زدن، گرد و غبار و کثیفی را با یک پارچه مرطوب تمیز کنید. رنگ مورد نظر را با استفاده از غلتک روی سطح بمالید. برای نتیجه بهتر باید سطح ام دی اف را با دو دست رنگ آمیزی کنید و نیازی به حساسیت دست اول نداشته باشید، البته برای لایه های بعدی باید دقت و ظرافت بیشتری داشته باشید.

کار با رنگ اکریلیک روی رنگ روغن

شاید بخواهید دیوارهای خانه خود را که دارای رنگ روغنی هستند با رنگ اکریلیک رنگ آمیزی کنید، اما با توجه به اینکه رنگ روغنی ضد آب و اکریلیک بر پایه آب است، آیا این امکان وجود دارد؟

پاسخ مثبت است، اما باید سطح مورد نظر را به طور کامل آماده کرد، در نظر داشته باشید که باید چندین ماه از زمان رنگ آمیزی با رنگ روغن گذشته باشد، در غیر این صورت رنگ اکریلیک به آن نمی چسبد. آماده سازی سطح رنگ روغن به شرح زیر انجام می شود:

همانطور که گفتیم رنگ اکریلیک نمی تواند به رنگ روغن بچسبد، در واقع رنگ روغن نمی چسبد. ما باید راه حلی برای ایجاد این چسبندگی پیدا کنیم. کاغذ سنباده این کار را برای ما انجام می دهد. ورق های سنباده را روی سطح دیوار بلغزانید. اما همین کار به تنهایی کافی است و باز هم طبیعت رنگ روغنی که روغنی است در رنگ اکریلیک پایه آب حل نمی شود. به همین دلیل از شوینده صنعتی محلول در آب استفاده می کنیم. برای تهیه این محلول به یک چهارم فنجان تری سدیم فسفات و تقریباً یک گالن آب نیاز دارید. در مرحله بعد از آستر (پرایمر) استفاده کنید  تا رنگ روغن دیده نشود. بعد از خشک شدن آن، رنگ اکریلیک بزنید. ممکن است لازم باشد دو لایه رنگ اکریلیک بزنید تا بهتر عمل کند.

کار با رنگ اکریلیک روی فلز (آموزش نحوه ی رنگ آمیزی با رنگ اکریلیک روی اجسام)

اجسام فلزی اطراف ما می توانند در طول زمان تغییر کنند و به دلیل استفاده، برخی یا همه آنها تغییر رنگ دهند. رنگ های اکریلیک می توانند به کمک شما بیایند و می توانید هنگام نوسازی مبلمان از آنها استفاده کنید.

در رنگ آمیزی سطوح یک مرحله بسیار مهم است و آن مرحله آماده سازی سطح کار است و کیفیت اجرای این مرحله با نتیجه کار در انتها ارتباط مستقیم خواهد داشت. ابزارهایی که برای اعمال رنگ اکریلیک روی فلز نیاز دارید عبارتند از:

 •     برس سیمی
 •     کاغذ سنباده (بلوک یا کاغذ)
 •     رنگ اسپری
 •     تعداد دستمال، ملحفه و روزنامه
 •     تجهیزات حفاظتی مانند دستکش، عینک و ماسک
 •     رنگ گالوانیزه

کار با رنگ اکریلیک روی چوب

قبل از رنگ آمیزی روی چوب، مانند سایر سطوح، لازم است سطح چوبی را به طور کامل آماده کنید. مراحل آماده سازی چوب به به صورت زیر است:

   پرایمینگ

در این مرحله هدف از بین بردن ترک ها و سوراخ هایی است که ممکن است در چوب وجود داشته باشد. تمام سوراخ ها، شیارها و هر فرورفتگی را با بتونه پر کنید و بگذارید خشک شود.

 سمباده

به احتمال زیاد قسمت هایی از چوبی که بتونه می کنید ناهمواری ایجاد کرده است. حالا بتونه را سنباده بزنید تا سطح چوب صاف شود. پس از سنباده زدن، گرد و غبار را با یک پارچه نرم و مرطوب تمیز کنید.

پرایمر

از پرایمر برای ایجاد یک لایه پرایمر به رنگ اصلی استفاده کنید، در صورت نیاز می توانید پرایمر را دو بار تکرار کنید که در این صورت باید بعد از لایه اول سمباده بزنید و سپس لایه دوم پرایمر را بزنید.پس از گذراندن این مراحل، سطح چوب کاملاً آماد‌ه پذیرش رنگ اکریلیک است و می توانید پس از خشک شدن کامل آستر، رنگ اکریلیک بزنید.

کار با رنگ اکریلیک روی پلاستیک

سطوح پلاستیکی به راحتی سطوح دیگر رنگ آمیزی نمی کنند و باید از پایه کت استفاده کنید. برای رنگ آمیزی سطوح پلاستیکی به ابزار زیر نیاز دارید:

 •     الکل
 •     سمباده
 •     پارچه نرم
 •     اسپری پرایمر
 •     رنگ آکریلیک
 •     یک برس

اگر سطح پلاستیکی شما ظرف است، ابتدا آن را با مواد شوینده و آب گرم بشویید تا چربی و کثیفی آن پاک شود. سپس با یک پارچه نرم آن را به خوبی خشک کنید. برای آماده سازی سطح برای رنگ آمیزی، سطح ظرف را سمباده بکشید، کاغذ سنباده را به صورت دایره ای بکشید و سپس با پارچه آغشته به الکل دوباره آن را تمیز کنید تا گرد و غبار ناشی از سمباده زدن پاک شود.

 حالا نوبت پرایمر است. پرایمر رنگ سطح پلاستیک شما را افزایش می دهد.

در این مرحله سطح شما کاملا آماده رنگ آمیزی است می توانید از قلم مو یا اسپری رنگ استفاده کنید. رنگ مورد نظر را در چند لایه بمالید و بعد از هر لایه رنگ کمی زمان دهید تا رنگ خشک شود و سپس رنگ بعدی را بمالید این روش کمک می کند تا در نهایت کیفیت کار شما خوب شود.

با توجه به نکات گفته شد‌ه در بالا متوجه مزایا و کاربردهای بسیار خوب رنگ اکرولیک شدید. شما عزیزان برای اطلاع از قیمت و خرید رنگ اکریلیک با کیفیت می توانید  با ما تماس باشید.

لینک کوتاه : https://fardayekhoob.ir/?p=3931

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.