تاریخ : یکشنبه, ۱۴ خرداد , ۱۴۰۲ 16 ذو القعدة 1444 Sunday, 4 June , 2023
1

تعمیرات بلوئر

  • کد خبر : 2492
تعمیرات بلوئر

بلوئرها دستگاه هایی هستند که وظیفه  دمیدن هوا (ساطع کردن) را در محیط با فشار زیاد یا کم فراهم می کنند و برای بسیاری از صنایع مادر استفاده از آن ها بسیار ضروری است. تعمیرات بلوئر زمانی انجام می‌شود که در این دستگاه ها معمولا اختلال دمیدن هوا در محیط با فشار زیاد یا کم اتفاق […]

بلوئرها دستگاه هایی هستند که وظیفه  دمیدن هوا (ساطع کردن) را در محیط با فشار زیاد یا کم فراهم می کنند و برای بسیاری از صنایع مادر استفاده از آن ها بسیار ضروری است.

تعمیرات بلوئر زمانی انجام می‌شود که در این دستگاه ها معمولا اختلال دمیدن هوا در محیط با فشار زیاد یا کم اتفاق افتاده باشد.
این دستگاه ها معمولاً بسیار مناسب برای صنایع مختلف می باشد. دارای انواع مختلفی هستند و در صنایع مختلف کاربرد های متفاوتی نیز دارد.
نگهداری نادرست و غیر اصولی از دستگاه های بلوئر آنها را نیازمند تعمیرات و تعویض بخشی از قطعات آنها می کند. برای تعمیر این دستگاه ها بهتر است تا با بخش های مختلف این دستگاه آشنایی داشته باشیم.

اجزا و قطعات تشکیل دهنده دستگاه بلوئر

پوسته
اورینگ ها
پروانه
چرخدنده های تایمینگ
شفته بلوئر
فیلتر هوای ورودی بلوئر
بلبرینگ بلوئر

عملکرد صحیح تمامی اجزا در کنار یکدیگر می تواند بسیار در فرایند کار دستگاه موثر واقع شود.

مشکلات ناشی از خرابی پوسته بلوئر

اگر پوسته بلوئر دچار خرابی شود مثلاً دچار خراشیدگی خط و خش عمیق بر روی سطح آن ایجاد شود باعث عدم انطباق صحیح سطح خارجی لوب ها با سطح داخلی پوسته می‌شود. به این فرایند معمولاً فرار سیال از میان پوسته و لوب اطلاق می شود. چرا که در واقع پوسته یکی از از بخش های مهم بلوئر است.
معمولاً پوسته برای قرارگیری اجزای داخلی مورد استفاده قرار می گیرد،هرچه طراحی پوسته بر اساس اصول و استاندارد ساخته شود و طراحی ظریف و دقیقی داشته باشد در نتیجه عملکرده بلوئر بسیار بهتر خواهد بود و موجب افزایش راندمان و هوادهی بهتر خواهد شد.


کاربرد اورینگ ها در بلوئر

اورینگ ها نقش اساسی در خصوص نشت بندی بین پوسته اصلی در گیربکس و تجهیزات چرخ دنده تایم دارند. برای اینکه آب بندی دستگاه به خوبی انجام شود از اورینگ ها و هوا گسکت ها استفاده می شود.

داغ کردن بلوئر و کاهش کارایی

اگر در دستگاه بلوئر باهر گونه داغی سیستم روبرو شدید یا میزان کارایی دستگاه کاهش پیدا کرده بود می توانید اقدام به تعویض پروانه ها یا لوب نمایید. پروانه ها در دستگاه بلوئر وظیفه جابجایی و انتقال سیالات را برعهده دارند و یکی از بخش های اساسی در ساختار دستگاه محسوب می شوند. پروانه ها با ایجاد فشار و دبی مناسب مکانیزم فعالیت بلوئر را به راحتی فراهم می کنند. هرچه میزان دما در بلوئر افزایش پیدا کند در نتیجه موجب ایجاد سر و صدای ناشی از سایش قطعات می باشد.

عدم هماهنگی در بخشهای مختلف بلوئر

هرگونه ناهماهنگی در دستگاه بلوئر ناشی از نارسایی و ناهماهنگی بلوئر هوا در بخش چرخ دنده های تایمینگ می باشد. اگر هماهنگی بین لوب و قرار گیری در محل مناسب برقرار نباشد موجب خوردگی چرخ دنده و در نتیجه ناهماهنگی سایر اجزا خواهد شد.
بنابراین برای رفع این مشکل در بازدیدهای دوره ای ها باید این مورد مورد بررسی قرار بگیرد و حتماً اقدام به تعویض روغن این بخش شود.

وظیفه شفت ها در بلوئر

وظیفه اصلی شفت ها سلامت دستگاه بلوئر هوا می باشد. اگر تراز بندی و انتقال قدرت، انرژی  مکانیکی ورودی از پولی به ساختار بلوئر فراهم نباشد می تواند خطرات جدی را ایجاد کند. از جمله این ایرادات می‌توان به خراشیدگی ها کج بودن و وجود ترکهای ریز و درشت در شفت اشاره کرد.
بنابراین برای اینکه شفت ها دچار آسیب نشوند بازدیدهای دوره‌ای این بخش هم باید حتماً مورد بررسی قرار بگیرد.
به ویژه اینکه ترازبندی شفت در بلوئر نیازمند زمان بندی می باشد. این زمان بندی می تواند سلامت و کارکرد مفید دستگاه را تضمین کند.

سر و صدای زیاد و کاهش بازدهی بلوئر

بلبرینگ ها مهمترین عامل افزایش و یا کاهش سر و صدا در در بلوئر هستند. اگر بلبرینگ ها از کیفیت خوبی برخوردار نباشند در واقع نمی توانند شفت های لوب را ثابت و یا روان نگه دارند. خرابی بلبرینگ ها موجب کاهش بازدهی و ایجاد سر و صدای زیاد می‌شود. بنابراین در زمان استفاده از بلبرینگ bearing برای بلوئر باید از بلبرینگ های باکیفیت نوع شیار عمیق استفاده شود. بلبرینگ شیار عمیق به کار رفته در بلوئر می تواند میزان قابل توجه از عمر مفید بلوئر را افزایش دهند.
در زمان خرید بلوئر ها باید به مشخصات فنی بلوئر نیز دقت شود.
همچنین باید از بلبرینگ با کیفیت بالا از برندهای معتبر تهیه کنید.
از جمله:
بلبرینگ koyo

بلبرینگ fag

Timken

bearing skf

Fag
و…
می باشد.
جهت تهیه بلبرینگ های اورجینال بهتر است تا از فروشگاه های معتبر مانند مجموعه بازرگانی پرشین صنعت اقدام به خرید نمایید.

خرابی فیلتر هوای ورودی

فیلتر هوای ورودی در واقع برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل دستگاه بلوئر می باشد. خراشیدگی در پوسته داخلی و خارجی دستگاه نیز می‌تواند موجب آسیب بلوئر شود. استفاده از فیلتر های استاندارد در بلوئر می‌تواند میزان ورود ناخالصی ها را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

تفاوت استفاده از بلوئر تسمه‌ای با بلوئر روغنی

بلوئرهای تسمه ای معمولاً یک تسمه به میل لنگ و محفظه سیلندر منتقل شده است.
می تواند منجر به کاهش لرزش کمپرسور، کاهش صدای کمپرسور شود.
ضمن اینکه در بلوئر تسمه‌ای از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه تر می باشد. همچنین قدرت موتور در این نوع از بلوئر ها بسیار بالاتر نسبت به بلوئر روغنی می باشد. پمپ های هوای تسمه ای مانند سایر پمپ ها از ویژگی های خاصی برخوردار است.
به علت وجود تسمه در سیستم انتقال نیرو لرزش حاصل از موتور به سیلندر ها وارد نشده و صدا و لرزش کاسته خواهد شد.
به دلیل اینکه تسمه جایگزین کوپلینگ می شود در نتیجه هزینه ی بلوئر تسمه ای کمتر خواهد بود. چرا که نگهداری و تعویض تسمه هزینه کمتری را نسبت به کوپلینگ دارد. همچنین خرابی و آسیب به محفظه سیلندر وارد نخواهد شد.

بلوئرهای روغنی

معمولا در این نوع از بلوئرها برای کمپرسورهای هوا از روغن های مخصوصی استفاده می شود. بهترین روغن مناسب برای این بلورها روغن های ترکیبی استاندارد یا مصنوعی میباشد. البته بهتر است تا سازنده این نوع اقلام را تایید کند.

مزایای استفاده از بلوئر ها

همانطور که در ابتدای بخش ها اشاره شد، بلوئرها تنوع بالایی دارند و از ویژگی های زیادی نیز برخوردار هستند. از جمله این ویژگی ها می توان به تولید صدای کم، راندمان بالا، نصب و راه اندازی آسان، عمر کاری بالا، تعمیر آسان و استهلاک پایین، قیمت پایین، سبکی و کم حجمی آنها اشاره کرد.
از جمله مکان های پر کاربرد برای بلوئر ها می توان در صنایع آب و فاضلاب، صنایع غذایی، صنایع گاز، صنایع پتروشیمی، صنایع نفت، آزمایشگاه‌ها، استخرهای پرورش ماهی اشاره کنیم. چرا که این بلوئر ها امکان استفاده در فشار های بالا را داشته، ضمن اینکه قابلیت تنظیم فشار و میزان هوای خروجی را دارند. همچنین امکان تولید هوا در دامنه وسیع برای حجم ها و دیدنی های مختلف را دارا هستند.
ازجمله ویژگی‌های بلوئر ها می توان به استهلاک کم و دوام بالا نسبت به بلو/ر های ساید چنل اشاره کرد.

پرشین صنعت به عنوان یکی از تامین کنندگان بلبرینگ و رولبرینگ ، تسمه، یاتاقان و قطعات صنعتی با برندهای معروف اروپایی با نزدیک به پانزده سال تجربه در خدمت صنعت کشور و حمایت از تولید ملی میباشد.

لینک کوتاه : https://fardayekhoob.ir/?p=2492

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.