افزونه جلالی را نصب کنید. Saturday, 18 May , 2024
0

روش‌های مقاوم سازی و افزایش طول عمر ساختمان‌های فولادی

 • کد خبر : 2338
روش‌های مقاوم سازی و افزایش طول عمر ساختمان‌های فولادی
افزایش طول عمر ساختمان‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است؛ ازاین‌رو معماران همواره به‌دنبال تکنیک‌هایی برای بهبود روند ساخت‌وسازها هستند؛ در این مقاله راهکارهایی به منظور افزایش ایمنی سازه‌ها مطرح شده است.

صنعت ساختمان‌سازی، از صنعت مهمی است که با پیشرفت علم و تکنولوژی به‌روز می‌شود. امروزه از ترفندهای جدیدی برای ساختمان‌سازی استفاده می‌شود اما با این حال برخی از ساختمان‌ها مقاومت لازم را ندارند و طول عمر آن‌ها کم است. عمر مفید ساختمان اهمیت بسیار زیادی دارد و هنگام ساخت‌و‌ساز باید مورد توجه قرار بگیرد. در این مقاله بهترین راه‌های افزایش طول عمر ساختمان را به شما معرفی خواهیم کرد؛ بنابراین از شما دعوت می‌کنیم که در ادامه با ما همراه باشید.

عمر مفید ساختمان چیست و چه عواملی بر عمر ساختمان تاثیر می‌گذارند؟

عمر مفید ساختمان به میزان مقاومت و استحکام ساختمان گفته می‌شود و اهمیت بسیار زیادی دارد. پس از اتمام فرآیند ساخت‌و‌ساز ناظر کیفی، کیفیت و پایان کار را اعلام می‌کند. این تایید نشان‌دهنده کیفیت و عمر بالای ساختمان نیست چرا که عمر مفید ساختمان به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد. مهم‌ترین عوامل تاثیر‌گذار در عمر ساختمان‌های فولادی عبارت‌اند از:

 • مصالح ساختمانی و محصولات فولادی استفاده شده در ساخت‌و‌ساز: اولین و موثرترین عاملی که کیفیت و عمر مفید ساختمان را تحت تاثیر قرار می‌دهد مصالح ساختمانی و محصولات فولادی به کار رفته داخل آن است. قیمت بالای مصالح ساختمانی و محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل نباید مانع خرید محصولات باکیفیت شود.

طبق نظر کارشناسان آهن پرتال:

“به‌دلیل کاربرد گسترده پروفیل‌ها در صنعت ساختمان‌ و دیگر سازه‌ها، همواره در برآورد هزینه‌های پروژه، قیمت پروفیل آهن امروز از اهمیت بالایی برخوردار است. به دلیل پیچیدگی فرآیند تولید این مقطع فولادی و همچنین استفاده از تجهیزات به‌روز، قیمت روز پروفیل آهن نسبت به دیگر مصالح فلزی بیشتر خواهد بود. پروفیل‌های گالوانیزه و کامپوزیت که در ضخامت‌های متداول 20*20، 30*30، 40*40 تولید می‌شوند، از پرکاربردترین پروفیل‌های موجود در بازار هستند.”

در طراحی سازه، چه مواردی را برای افزایش استحکام ساختمان باید در نظر گرفت.

 • نحوه طراحی ساختمان: طراحی نقشه و اجرای تمام موارد نیاز برای ساخت‌و‌ساز نقش بسیار زیادی در افزایش طول عمر ساختمان دارد. طراحی ساختمان جزء مسائلی است که باید بادقت و حوصله زیادی انجام شود. طراحی ساختمان باید به‌گونه‌ای باشد که ساختمان مقاومت لازم در برابر مشکلات طبیعی از جمله زلزله، زمین لرزه و … را داشته باشید.
 • نحوه نگهداری از ساختمان: برخی از افراد تصور می‌کنند طول عمر ساختمان تنها به مراحل ساخت و قبل از آن بستگی دارد. اما باید این واقعیت را بپذیریم که نگهداری از ساختمان نقش بسیار مهمی در افزایش طول عمر ساختمان دارد. این که ساختمان پس از گذشت مدتی دچار خرابی و مشکلات جزئی شود طبیعی است. لذا در چنین شرایطی باید فوراً نسبت به تعمیر خرابی‌ها اقدام کنید و به خوبی از ساختمان مراقبت نمایید.

بهترین راهکار‌های افزایش عمر ساختمان

در قسمت قبلی بررسی کردیم که چه عواملی بر عمر مفید ساختمان تاثیرگذار هستند. با شناخت این عوامل نوبت به این می‌رسد که تکنیک‌های لازم برای افزایش عمر ساختمان را به کار بگیرید و ساختمانی مقاوم با طول عمر بالا بسازید. برای اینکه طول عمر ساختمان را افزایش دهید باید تکنیک‌های زیر را به کار بگیرید:

1- بررسی شرایط موجود و طراحی اصولی ساختمان

محلی که ساختمان در آن بنا می‌شود اهمیت بسیار زیادی دارد و باید به طور کامل آنالیز شود. شما باید نوع خاک و شرایط جوی موجود بر منطقه را مورد بررسی قرار دهید و باتوجه به آن نسبت به طراحی ساختمان اقدام نمایید. طراحی ساختمان اولین مرحله از فرآیند ساخت‌و‌ساز است و باید بادقت بالایی انجام شود.

طراحی اصولی ساختمان کمک می‌کند که ساختمان مورد نظر در برابر عوامل جوی مقاومت بسیار خوبی داشته باشد و دچار آسیب‌دیدگی نشود. دقت داشته باشید که نباید از این مرحله ساده عبور کنید چون آینده ساختمان شما به طراحی آن بستگی دارد و قابل تغییر نیست. پس از ابتدا به این موضوع اهمیت بدهید تا طراحی ساختمان را بی‌نقص و عالی انجام دهید.

2- خرید و استفاده از مصالح و مصحولات فولادی درجه یک

ساختمان شما زمانی مقاومت بالا و طول عمر بیشتری خواهد داشت که از پایه به صورت اصولی بنا شده باشد. برای این کار باید بهترین و باکیفیت‌ترین مصالح و محصولات فولادی را انتخاب و خریداری نمایید. برخی از پیمان‌کارها، گرانی را بهانه کرده و مصالح بی‌کیفیت خریداری می‌کنند. این موضوع در آینده مشکل‌ساز شده و طول عمر ساختمان را کاهش می‌دهد.

استفاده از ورق آهن باکیفیت، نقش اساسی در مقاومت سازه ها ایفا می‌کند.

درست است که قیمت ورق آهن و سایر محصولات فولادی بالاست اما این دلیل نمی‌شود که برای ساخت‌و‌ساز از مصالح با درجه کیفی پایین استفاده کنید.

کارشناسان آهن پرتال بر این باور هستند که:

“با توجه به مصرف بالای ورق آهن سیاه 2، 3، 6 و 8 در صنایع مختلف استفاده از روش نوردکاری سرد یا روش‌های مشابه اصلا به صرفه نبوده، از این رو با استفاده از روش نوردکاری گرم قیمت ورق آهنی بسیار کاهش یافته و به صرفه بوده؛ در نهایت با توجه به مناسب بودن قیمت ورق آهن سیاه، تقاضا برای این محصول بسیار بالا بوده و همین امر باعث اهمیت فراوان قیمت ورق سیاه شده است.”

3- استفاده از روش‌های مدرن و پیشرفته براس ساخت و ساز

با‌توجه‌به پیشرفت تکنولوژی، برای ساخت‌و‌ساز از روش‌های مدرن استفاده می‌شود. استفاده از میلگرد، بتن و سازه‌های مقاوم به افزایش طول عمر ساختمان کمک می‌کند. شما باید از پیمان‌کار خود بخواهید که از بهترین روش‌ها و مصالح برای ساخت‌و‌ساز استفاده کند تا در آینده مشکلی برای ساختمان به وجود نیاید.

4- تقویت سازه به کمک روش‌های مختلف

در صنعت ساختمان‌سازی، تقویت سازه‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد چرا که منجر به افزایش طول عمر ساختمان می‌شود. برای این کار روش‌های مختلفی وجود دارد که با توجه به بودجه و شرایط موجود می‌توانید بهترین روش را انتخاب نمایید. به‌طورکلی از روش‌های زیر برای تقویت سازه استفاده می‌شود:

 • مقاوم‌‌سازی ساختمان با ژاکت فولادی
 • استفاده از ژاکت بتنی برای افزایش مقاومت سازه‌ها
 • مقاوم‌ کردن ساختمان با پیش تنیدگی
 • استفاده از دیوار برشی
 • تقویت سازه‌ها با بادبندها
 • اضافه کردن ورق‌های فولادی به تیر
 • استفاده از کامپوزیت‌های FRP

5- جلوگیری از تخریب ساختمان با مراقبت‌های ساده

برخی از مردم تصور می‌کنند که اگر ساختمان به بهترین شکل ممکن و با مصالح درجه یک ساخته شود کار تمام است و طول عمر بسیار زیادی خواهد داشت. احداث بی‌نقص ساختمان به تنهایی طول عمر ساختمان را افزایش نمی‌دهد و این خود فرد است که باید کارهای لازم برای افزایش طول عمر ساختمان را انجام دهد.

نگهداری اصولی از ساختمان، تعمیر و نوسازی آن در صورت نیاز باعث می‌شود که با گذشت زمان ساختمان مورد نظر کیفیت خود را از دست نداده و دچار استهلاک نشود.

سخن آخر

ساختمان سازی، جزء صنایع مهم و حساسی است که در سال‌های اخیر پیشرفت چشمگیری داشته است. عمر مفید ساختمان نشان‌دهنده کیفیت ساختمان‌سازی و استفاده از مواد اولیه مرغوب برای این کار است. در این مقاله بهترین راهکارهای افزایش عمر ساختمان‌های فلزی را بیان کردیم. مهم‌ترین نکته برای داشتن ساختمانی محکم و مقاوم استفاده از مصالح باکیفیت است. آهن پرتال به عنوان مرجع تخصصی اطلاع رسانی قیمت آهن فروشندگان معتبر به‌شمار می‌آید؛ شما با مراجعه به این سایت می‌توانید از قیمت انواع آهن آلات مطلع شوید.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت آهن آلات می‌توانید به وب سایت آهن پرتال مراجعه کنید.

https://ahanportal.com/

آدرس: تهران، خیابان آزادی، روبروی دانشگاه شریف

شماره تماس: 54031031-021

ایمیل: [email protected]

تاریخ: 11/02/1401

 

 

لینک کوتاه : https://fardayekhoob.ir/?p=2338

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.