تاریخ : شنبه, ۱۳ خرداد , ۱۴۰۲ 15 ذو القعدة 1444 Saturday, 3 June , 2023
0

مهاجرت تحصیلی به کانادا | تحقق رویاهای شغلی و تحصیلی دانشجویان

 • کد خبر : 2605
مهاجرت تحصیلی به کانادا | تحقق رویاهای شغلی و تحصیلی دانشجویان

مهاجرت تحصیلی به کانادا؛ پلی به سوی موفقیت در تحصیل روش‌های بسیاری برای مهاجرت به کانادا وجود که از جمله آن‌ها می‌توان به مهاجرت تحصیلی اشاره کرد. دانشجویان با سابقه ۲ ساله تحصیل در این کشور می‌توانند به‌آسانی اقامت کانادا را دریافت کنند. از طرفی، کارفرمایان کانادایی، دانشجویان بین‌المللی که تجربه تحصیل و حضور مستمر […]

مهاجرت تحصیلی به کانادا؛ پلی به سوی موفقیت در تحصیل

روش‌های بسیاری برای مهاجرت به کانادا وجود که از جمله آن‌ها می‌توان به مهاجرت تحصیلی اشاره کرد. دانشجویان با سابقه ۲ ساله تحصیل در این کشور می‌توانند به‌آسانی اقامت کانادا را دریافت کنند. از طرفی، کارفرمایان کانادایی، دانشجویان بین‌المللی که تجربه تحصیل و حضور مستمر در کانادا را دارند، راحت‌تر استخدام می‌کنند. همچنین دولت کانادا به دلیل فیلترهای خاص آموزشی که دارد، تلاش می‌کند تا دانشجویان محصل در این کشور را برای ورود به بازار کار این کشور در کانادا حفظ کند. در نتیجه، این امکان وجود دارد که موفق به اخذ اقامت موقت (کار و تحصیل) و یا اخذ اقامت دائم کانادا شوید. به همین خاطر مهاجرت تحصیلی به کانادا گزینه‌ای جذاب برای افراد علاقه‌مند به مهاجرت است. در این مطلب، به شرایط مهاجرت تحصیلی به این کشور پیشرفته می‌پردازیم.

لازمه مهاجرت به کانادا به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی چیست؟

لازم به ذکر است که دانشگاه های کانادا، فرصتی برای کسب دانش در سطح جهانی در محیطی چند فرهنگی را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌کنند. از این رو، تحصیل در کانادا مانند یک فرصت بی‌بدیل است. همچنین به لطف سیاست‌های مهاجرتی کانادا، بسیاری از دانشجویان نیز گزینه تحصیل را اولین قدم برای اخذ اقامت دائم کانادا می‌دانند. اما رکن اساسی مهاجرت تحصیلی به کانادا، برخورداری از مجوز تحصیل در این کشور است.

مجوز تحصیل در کانادا چیست؟

طبق تعریف ارائه شده توسط اداره مهاجرت و شهروندی کانادا (IRCC)، مجوز تحصیلی (Study Permit)، سندی است که به اتباع خارجی اجازه می‌دهد در یک موسسه آموزشی تعیین شده (DLI) در کشور کانادا تحصیل کنند.

توجه داشته باشید که نمی‌توانید تنها با در دست داشتن این مجوز، به کانادا وارد شوید. چراکه این سند با ویزای تحصیلی کانادا متفاوت است. همچنین ممکن است برای ورود به کانادا به ویزای ویزیتور یا مجوز الکترونیکی سفر (eTA) نیاز داشته باشید. البته هنگامی که مجوز تحصیل شما تایید شد، نامه تایید مجوز تحصیل و در صورت نیاز، ویزای ورود برای شما صادر می‌شود که اجازه سفر به کانادا را به شما می‌دهد.

مجوز تحصیل برای چه مدت اعتبار دارد؟

مجوز تحصیل معمولا برای طول دوره تحصیلی شما به اضافه ۹۰ روز اعتبار دارد. در این ۹۰ روز، شما باید برای ترک کانادا یا ارائه درخواست تمدید اقامت خود آماده شوید. البته در این دستورالعمل، استثناهایی نیز وجود دارد:

 • پذیرش مشروط (Conditional acceptance): اگر مرکز آموزشی انتخابی شما از شما بخواهد که دوره‌هایی مانند دوره‌های زبان انگلیسی یا فرانسوی را پیش از اخذ اپلای بگذرانید، مجوز تحصیل صرفا برای آن دوره به اضافه یک سال، معتبر خواهد بود
 • تاخیر در تکمیل دوره (Delayed course completion): اگر دوره‌های آموزشی را پیش از تاریخ درج شده در مجوز تحصیل به پایان نرسانید، باید برای تمدید اقامت خود اقدام کنید
 • تکمیل زودهنگام دوره (Early course completion): اگر دوره آموزشی را زودتر از موعد مقرر تمام کنید، بدون توجه به اینکه چه تاریخی در مجوز تحصیلی درج شده باشد، مجوز شما پس از ۹۰ روز، منقضی خواهد شد

یکی از شرایط مندرج در مجوز تحصیل، این است که باید فعالانه تحصیل در خارج را دنبال کنید. اگر از برنامه تحصیلی خود مرخصی بگیرید، مجوز تحصیل شما ۱۵۰ روز پس از تاریخ اعطای مرخصی (بدون توجه به تاریخ انقضای مندرج در آن) باطل می‌شود. اگر در طی ۱۵۰ روز، تحصیل را از سر نگیرید، باید برای اصلاح وضعیت خود در کانادا اقدام کنید یا کانادا را ترک کنید.

تفاوت ویزای دانشجویی و مجوز تحصیلی کانادا در چیست؟

ویزای دانشجویی کانادا به فرد این امکان را می‌دهد که تحصیل خود را در کانادا آغاز کند. اساسا این ویزا مانند ویزای ویزیتور یا مجوز الکترونیکی سفر است، اما دانشجو به مجوز تحصیل نیز نیاز دارد. بنابراین ویزای دانشجویی کانادا ترکیبی از ویزای ویزیتور و مجوز تحصیلی است.

ویزای دانشجویی پس از تایید درخواست برای تحصیل در کانادا بر روی پاسپورت دانشجو، ثبت می‌شود. این سند، هویت متقاضی را به عنوان دانشجو در کانادا تایید می‌کند. همچنین به او اجازه ورود به مرز کانادا داده می‌شود. در سوی دیگر، مجوز تحصیلی توسط IRCC صادر شده و امکان تحصیل در موسسات آموزشی تعیین شده (DLI) را فراهم می‌کند. در نتیجه ویزای دانشجویی و مجوز تحصیلی کانادا، تقریبا مشابه یکدیگر هستند.

نحوه درخواست مجوز تحصیل

برای دریافت مجوز تحصیل، به یک نامه اپلای از مراکز DLI نیاز دارید، یعنی یکی از مراکزی که توسط دولت برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی، انتخاب شده‌اند. در گام بعدی، باید مدارک خود را آماده کنید. برخی از اسنادی که برای اخذ مجوز تحصیلی نیاز دارید، عبارتند از:

 • نامه اپلای (نسخه اصل یا کپی الکترونیکی)
 • مدارک هویتی متقاضی و هر یک از اعضای خانواده که او را به همراهی می‌کند
 • مدرک تمکن مالی ( رسید انتقال به یک حساب بانکی در کانادا، گواهی GIC، صورت‌حساب‌های بانکی ۴ ماه گذشته و … )
 • سایر مدارک؛ ممکن است بسته به مورد شما، مدارک دیگری مورد نیاز باشد. از این رو، تمام اسنادی که در چک لیست مشخص شده‌اند باید همراه درخواست، ارائه دهید

در گام بعدی، باید درخواست خود را به شکل آنلاین یا از طریق پست، ارسال کنید. بسته به اینکه از کدام نقطه جهان درخواست می‌دهید، دستورالعمل‌های دقیقی در مورد نحوه ارسال درخواست در وبسایت دولت کانادا، اعلام می‌شود. همچنین می‌توانید روند پردازش درخواست را به‌صورت آنلاین بررسی کنید.

پس از تایید درخواست، چه اقداماتی لازم است؟

پس از اینکه درخواست شما تایید شد، یک معرفی‌نامه دریافت خواهید کرد. این نامه مجوز تحصیل شما نیست، بلکه مدرکی است که باید هنگام ورود به کانادا به افسر نشان دهید. همچنین در صورت لزوم، مجوز سفر الکترونیکی (eTA) یا ویزای اقامت موقت (TRV) برای ورود به کانادا دریافت خواهید کرد.

کار در حین تحصیل در کانادا

اگر قصد زندگی در کانادا را دارید، باید علاوه بر کسب مدارج بالای علمی، تجربیات متعدد شغلی نیز کسب کنید. بسیاری از دانشجویان بین‌المللی در حین تحصیل برای تامین هزینه‌های زندگی و همچنین کسب تجربه، به اشتغال می‌پردازند. از این رو، شانس آن‌ها برای اخذ اقامت دائم کانادا، افزایش می‌یابد.

مهاجرت تحصیلی به کانادا؛ راهی برای کسب موفقیت‌های بیشتر

مهاجرت به یک کشور خارجی مانند کانادا، فرصتی عالی برای تحصیل، افزایش مهارت‌ها، کسب تجربه و دانش فراهم می‌کند. همچنین اغلب دانشجویانی که با موفقیت فارغ التحصیل شده‌اند و تجربه شغلی به دست آورده‌اند، برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام می‌کنند. لازم به ذکر است که پس از اخذ اقامت دائم این کشور، بستر برای پیشرفت بیشتر شما هموار می‌شود. شما می‌توانید سطح زندگی خود را ارتقا بخشیده و از امکانات و زیرساخت‌های این کشور توسعه‌یافته استفاده کنید. به همین خاطر مهاجرت تحصیلی به کانادا، یک گزینه بی‌نظیر برای زندگی کاری و تحصیلی شما است.

لینک کوتاه : https://fardayekhoob.ir/?p=2605

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.