افزونه جلالی را نصب کنید. Saturday, 18 May , 2024
0

چرا شمعک آبگرمکن خاموش می‌شود؟

 • کد خبر : 4794
چرا شمعک آبگرمکن خاموش می‌شود؟

نیاز به آب گرم در فصول سرد سال یکی از نیازهای رایج و اصلی زندگی امروزی است. نبود و کمبود آب گرم بر بسیاری از جنبه‌های زندگی روزمره اثر می‌گذارد و آن را دچار اختلال می‌کند. آبگرمکن هم مانند سایر وسایل دچار انواع خرابی و مشکل می‌شود که نمی‌گذارد دستگاه وظیفه خود را به خوبی […]

نیاز به آب گرم در فصول سرد سال یکی از نیازهای رایج و اصلی زندگی امروزی است. نبود و کمبود آب گرم بر بسیاری از جنبه‌های زندگی روزمره اثر می‌گذارد و آن را دچار اختلال می‌کند. آبگرمکن هم مانند سایر وسایل دچار انواع خرابی و مشکل می‌شود که نمی‌گذارد دستگاه وظیفه خود را به خوبی انجام دهد. یکی از مشکلات رایج در این وسیله روشن نماندن شمعک است که در ادامه ما به شما می‌گوییم چرا شمعک آبگرمکن خاموش می‌شود؟ هم‌چنین درباره نحوه تعمیر و نگهداری آبگرمکن به گونه‌ای که دچار کم‌ترین ضرر مالی شوید، صحبت می‌کنیم. حتما شما تا به حال شمعک آبگرمکن را دیده‌ اما در این مقاله قصد داریم شما را با کارایی آن و مشکلاتی که دارد به خوبی آشنا کنیم تا با مراقبت از این دستگاه و قطعات مختلف آن همیشه آب گرم داشته‌باشید.

آشنایی با شمعک آبگرمکن و قطعات سازنده آن

پیش از آن‌که بدانید چرا شمعک آبگرمکن خاموش می‌شود؟ آبگرمکن برای گرم کردن آب نیاز به قرارگیری قطعات مختلفی در کنار هم دارد که یک کل واحد را می‌سازند و منجر به گرم شدن آب می‌شوند. یکی از این قطعات شمعک است که وظیفه دارد با سوزاندن گاز شهری، شعله‌ای که دستگاه برای حرارت به آن نیاز دارد را تامین کند. در واقع اگر شمعک نباشد یا خراب شود کل عملکرد آبگرمکن دچار اختلال می‌شود.

اصلی‌ترین مشکل این وسیله خاموش شدن شمعک آن است. یک آبگرمن سالم باید همیشه شمعک آن روشن باشد. اگر می‌خواهید شمعک شما همیشه کار کند و سالم باشد باید بقیه اجزای آبگرمن مانند بویین، پیلوت، الکترودها، فیلتر، شیر آب گرم و سرد، سنسور جوش و موارد دیگر سالم باشد.

علت خاموش شدن شمعک آبگرمکن

همان‌طور که گفتیم عملکرد درست شمعک بستگی به کارکرد درست دیگر قطعات آبگرمکن دارد. در این بخش می‌خواهیم به تعدادی از اختلالات و مشکلاتی که در نتیجه باعث می‌شود شمعک دستگاه به خوبی کار نکند اشاره کنیم. از انواع مشکلاتی که باعث خاموش شدن شمعک می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وجود مشکل در عملکرد ترموکوپل
 • گرفتگی لوله پیلوت دستگاه
 • وجود مشکل در بویین
 • خراب شدن سنسور جوش
 • واشر دیافراگم
 • ایجاد رسوب در الکترودها
 • نصب غلط شیر آب سرد و گرم

وجود مشکل در ترموکوپل آبگرمکن

ترموکوپل در واقع مغز متفکر در هر نوع آبگرمکنی است. این قطعه باید دریچه ورودی گاز را وقتی شمعک خاموش است، بندد. برای شروع فعالیت ترموکوپل باید یک جریان الکتریکی برقرار شود تا نگذارد نشتی گاز رخ دهد. مشکلاتی که کار ترموکوپل را دچار مشکل می‌کند شامل کثیفی، خرابی و پیچ‌خوردگی است. اگر هر کدام از این مشکلات برای ترموکوپل رخ دهد در نهایت شمعک خاموش می‌شود و آب گرم نمی‌شود.

مشکل خاموش شدن شمعک آبگرمکن

کثیف شدن ترموکوپل: چنان‌چه ترموکوپل کثیف شود و ذرات خاک و گردوغبار آن را بپوشاند اجازه رسیدن جریان الکتریکی به آن را نمی‌دهد و جریان گاز آبگرمکن قطع می‌شود. وقتی آبگرمکن گاز نداشته‌باشد، شمعک آن هم روشن نمی‌ماند. برای جلوگیری از این اتفاق باید این قطعه را به طور مرتب تمیز کنید. قبل از تمیز کردن آن باید شیرگاز دستگاه را ببندید و اجازه دهید که ترموکوپل خاموش شود. برای تمیز کردن آن هم بهتر است از کاغذ سنباده استفاده کنید.

پیچ خوردن ترموکوپل: اگر ترموکوپل پیچ بخورد یا از شمعک فاصله بگیرد هم در عملکرد آن اختلال ایجاد می‌شود چون ایجاد فاصله بین این دو قطعه باعث می‌شود که گرمای لازم به ترموکوپل نرسد. این اتفاق باعث می‌شود ترموکوپل تشخیص دهد که شمعک خاموش است و جریان گاز را قطع می‌کند و در نهایت شمعک خاموش می‌شود. برای حل این اتفاق باید موقعیت این قطعه را تنظیم و درست کنید.

البته اگر می‌خواهید جایگاه ترموکوپل را درست کنید باید ابتدا جریان گاز را قطع کنید و اجازه دهید ترموکوپل خنک شود. پس از آن به صورت دستی می‌توانید موقعیت دستگاه را اصلاح کنید.

خرابی ترموکوپل: برای این‌که از سلامت یا خرابی این قطعه از آبگرمکن باخبر شوید نیاز به یک مولتی‌متر دارید. در صورتی می‌توان گفت که ترموکوپل خراب است و کارایی لازم را ندارد که که ولتاژ تامین شده توسط آن از 20 مگاولت پایین‌تر باشد. تنها راه اصلاح این وضعیت هم تعویض این قطعه است.

گرفتن لوله پیلوت

این قطعه از جمله قطعات حساس در آبگرمکن است که باید برای تمیز کردن آن دقت لازم و کافی داشت.  اشتباه رایج برای حل مشکل گرفتگی این وسیله این است که از یک جسم نوک تیز مانند سوزن یا میخ استفاده می‌کنند که بیش‌تر باعث بروز مشکلات حادتر در قطعه می‌شود. بهتر است کار تمیز کردن این قطعه را به یک فرد متخصص در این حوزه واگذار کنید.

وجود مشکل در بویین آبگرمکن

بویین یک لوله طویل فلزی است که در کنار ترموکوپل قراردارد. عملکرد صحیح این دو قطعه که در کنار هم قرار دارند در نهایت باعث کارکرد درست شمعک در آبگرمن می‌شود و نمی‌گذارد خاموش شود. بویین در آبگرمکن وظیفه ایجاد یک میدان مغناطیسی را دارد، این میدان مغناطیسی به بهبود عملکرد ترموکوپل کمک زیادی می‌کند. برای تشخیص سلامت یا خرابی بویین باید از یک فنی‌کار حرفه‌ای در حوزه آبگرمکن و قطعات آن کمک بگیرید.

تعمیر و عیب یابی آبگرمکن

واشر دیافراگم

برای کنترل جریان آب ورودی آبگرمکن از قطعه‌ای به نام واشر دیافراگم استفاده می‌شود. اگر این قطعه دچار مشکل شود و به نتواند جریان آب ورودی به دستگاه را کنترل کند در نهایت شمعک خاموش می‌شود. پس اگر متوجه ایراد در این قطعه شدید بهتر است یا آن را با کمک یک فنی‌کار و متخصص در این زمینه تعویض یا تعمیر کنید.

خرابی سنسور جوش

یکی دیگر از مواردی که می‌توان در پاسخ به سوال این‌که چرا شمعک آبگرمکن خاموش می‌شود؟ داد، خرابی قطعه‌ای به نام سنسور جوش است. این قطعه از جمله قطعات محافظتی در آبگرمکن است و اگر خراب شود باعث خاموشی شمعک می‌شود. به دلیل نقش امنیتی مهمی که سنسور جوش دارد باید در صورت بروز کوچک‌ترین خرابی در آن باید فورا برای تعمیر آن اقدام کنید. توجه‌داشته‌باشید اگر می‌خواهید قطعات آن را تعویض کنید حتما از قطعات خوب و باکیفیت برای آن استفاده کنید.

وجود رسوب در الکترودها

وقتی در الکترودها رسوب ایجاد می‌شود، نمی‌گذارد گاز کافی برای روشن ماندن شمعک به آن برسد. برای حل این مشکل باید رسوب را طبق نکات ایمنی لازم از الکترودها برطرف کنید.

ایجاد رسوب در فیلتر

آب ورودی به آبگرمکن دارای مقدار قابل توجه‌از رسوبات و املاح است ه به مرور در فیلترهای آبگرمکن گیر می‌کنند و باعث مسدود شدن فیلتر می‌شوند. این اتفاق می‌تواند باعث خاموش شدن شمعک شود و برای حل آن باید فیلتر را تمیز کنید.

لینک کوتاه : https://fardayekhoob.ir/?p=4794

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.