افزونه جلالی را نصب کنید. Friday, 14 June , 2024
1

بررسی علت و علائم هموروئید و راهکارهای درمان خانگی

 • کد خبر : 5192
بررسی علت و علائم هموروئید و راهکارهای درمان خانگی

بواسیر چیست؟ هموروئید یا بواسیر، ورم و التهاب وریدها یا سیاهرگ های موجود در ناحیه مقعدی و کانال روده است. این وریدها در داخل مقعد و اطراف آن قرار دارند و زمانی که تحت فشار قرار می‌گیرند یا ملتهب می شوند، باعث ایجاد توده‌های بواسیر داخلی و خارجی می گردد. هموروئید بیماری امروز یا دیروز […]

بواسیر چیست؟

هموروئید یا بواسیر، ورم و التهاب وریدها یا سیاهرگ های موجود در ناحیه مقعدی و کانال روده است. این وریدها در داخل مقعد و اطراف آن قرار دارند و زمانی که تحت فشار قرار می‌گیرند یا ملتهب می شوند، باعث ایجاد توده‌های بواسیر داخلی و خارجی می گردد.

هموروئید بیماری امروز یا دیروز نیست. این بیماری مانند ویروس کرونا نیست که در یکی چند سال اخیر سرایت کرده باشد. بیماریهای نشیمنگاهی از ابتدای خلقت آدمی با وی بوده اند. برای درمان همیشه اصلاح عادات غذایی و تغییر سبک زندگی در اولویت درمان قرار دارند. اگر این موارد اصلی توسط بیماران رعایت نشود. هیچ روش درمانی حتی جراحی با لیزر آنها را درمان نخواهد کرد.

چرا هموروئید در بیماران ایجاد دردسر می کند؟

 1. تورم و ورم:

فشار زیاد بر روی وریدهای مقعدی باعث ورم و تورم آنها می‌شود که به تشکیل توده‌های بواسیر منجر می‌شود.

 1. خونریزی:

وقوع خونریزی از بواسیر در هنگام اجابت مزاج یا نشستن های طولانی مدت می‌تواند یکی از مشکلات مهم بواسیر باشد.

 1. درد و ناراحتی:

هموروئید می‌تواند باعث درد و ناراحتی در کانال مخرجی شود، به ویژه در هنگام سرفه، عطسه یا حرکت کردن و یا موقع نشستن روی صندلی یا سطوح سخت دیگر

 1. تغییر در عادات روده‌ای:

ممکن است باعث تغییرات در عادات روده‌ای شود، از جمله یبوست یا اسهال.

 1. تاثیر بر کیفیت زندگی:

بیماری هموروئید می‌تواند منجر به کاهش کیفیت زندگی فرد شود؛ و در برخی موارد باعث ایجاد استرس و اضطراب شود. از این جهت که بیمار ممکنه با دیدن خون روی دستمال توالت نگران و مضطرب شود

 1. فرایند التهابی:

التهاب موجود در هموروئید ممکنه باعث ایجاد علائم ناخوشایند و به حالت‌های مزاجی منجر شود.

توجه به سلامت مقعدی و پیگیری مشکلات هموروئید از طریق تغییرات در شیوه زندگی، اصلاح عادات غذایی، درمان‌ بواسیر در خانه ، و در صورت نیاز، مشاوره با پزشک می‌تواند به بهبود علائم و پیشگیری از تشدید مشکل کمک کند.

عواملی که باعث ایجاد یا تشدید هموروئید می‌شوند؟

هموروئید یا بواسیر ممکن است به دلیل تأثیر ترکیبی از عوامل ژنتیک و عوامل محیطی ایجاد شود. در زیر، عواملی که می‌توانند باعث ایجاد یا تشدید هموروئید شوند را بررسی می‌کنیم:

 1. فشار زیاد در محل مقعدی:

فشار زیادی که بر وریدهای مقعدی وارد می‌شود، مانند فشار در هنگام دفع مدفوع یا نشستن طولانی، می‌تواند به ورم و تورم این رگ های مقعدی منجر شود.

 1. عفونت مقعدی و یا یبوست:

تغذیه کم از فیبر و کمبود در مصرف آب ممکنه منجر به عفونت مقعدی یا یبوست گردد؛ که هر دو می‌توانند عامل ایجاد یا تشدید هموروئید باشند.

 1. حاملگی و زایمان:

فشار زیاد بر روی وریدهای مقعدی به علت افزایش وزن و فشار در موقع زایمان ممکنه باعث ایجاد بواسیر خونی یا تشدید آن شود.

 1. ژنتیک:

برخی افراد به دلیل عوامل ژنتیکی بیشتر در خطر ابتلا به هموروئید قرار دارند.عوامل وراثت در هر خانواده ای مختلف است.

 1. نشستن طولانی:

نشستن طولانی بر روی صندلی توالت یا در جلوی کامپیوتر ممکن است فشار زیادی بر روی منطقه مقعدی ایجاد کند. این حالت بیشتر در میان افراد شاغل پشت میز نشین مانند مدیران، راننده های تاکسی، خیاطی و سایر مشاغل اتفاق می افتد

 1. سن بالا با پیر شدن، وریدهای واقع در منطقه مقعدی ممکن است ضعیف‌تر شوند و برای ابتلا به بواسیر حساس‌تر باشند.
 2. حالت‌های صحیح:

برخی حالت‌های صحیح مثل سیروز کبدی می‌توانند به افزایش فشار در سیستم عروقی بدن و در نتیجه به هموروئید منجر شوند.

 1. تنش و استرس:

تنش و استرس ممکن است تأثیرات منفی بر عملکرد سیستم گوارشی داشته باشد و به افزایش فشار در منطقه مقعدی منجر شود.

توجه به این عوامل و اعمال تغییرات در سبک زندگی می‌تواند در پیشگیری از هموروئید یا تسکین علائم آن موثر باشد. در صورت نیاز و جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید وارد سایت مرسی درمان شوید.

درون یا دهانه مقعد ایجاد می شود که در هموروئید گرید 3و 4 بیشتر شایع است.

غذاهای مناسب برای درمان هموروئید

همانطور که اشاره شد علت بواسیر در بیماران ناشی از یبوست و کم تحرکی و کم آبی بدن است. لذا هنگام ابتلا به این بیماری باید تغییرات اساسی در عادات غذایی صورت بگیرد. و با مصرف میوه و غذاهای حاوی فیبر فراوان می توانیم یبوست و درد ناشی از هموروئید را مهار و کنترل کرد.

همانطور که میدانید فیبرها دشمن بواسیر هستند.و در سبزیجاتی مانند اسفناج، کاهو، کلم بروکلی، هویج و سبزی تره به مقدار بیشتری یافت می شود.

بدن هر انسانی روزانه به مقدار 30 گرم فیبر احتیاج دارد. یعنی به اندازه وزن 8 پرتقال متوسط. این فیبرها در میوه های مانند آناناس، گرمک، گلابی، پرتقال و موز بیشتر یافت می شود.

حبوبات دارای بیشترین مقدار فیبر هم شامل نخود، عدس، لوبیا و لپه است.

در میان صیفی جات. چغندر ( لبو قرمز) هویج و سیب زمینی دارای بیشترین مقدار فیبر هستند. خوردن این غذاها و میوه های حاوی فیبر بر ضد هموروئید عمل کرده و دشمن شماره یک از بین بردن بیماری بواسیر هستند.

روش های درمان دارویی هموروئید در منزل

استفاده از کرم‌ها و ژل‌ها

پمادها و ژل های ضد التهاب مانند انواع پماد آنتی هموروئید گیاهی داخل مقعدی گیاهی یا شیمیایی

برخی کرم‌ها و ژل‌ها حاوی مواد ضد التهاب مانند هیدروکورتیزون و لیدوکائین هستند؛ که می‌توانند به کاهش التهاب، سوزش، و درد مرتبط با هموروئید کمک کنند.

استفاده از این محصولات را بر اساس دستورات پزشک یا بروشور داخل جعبه محصولات انجام دهید.

استفاده از وازلین برای درمان بواسیر

وازلین برای درمان بواسیر کاربرد دارد. انگشت اشاره خود را به مقداری وازلین آغشته کرده و به دور تا دور مجرای مقعدی و دهانه نشیمنگاه خود بمالید. این کار باعث نرم شدن کانال رکتو می شود و باعث آبرسانی بیشتر به پوست ناحیه مقعد می گردد. در نتیجه وازلین به دفع آسان و رفع درد ناشی از هموروئید کمک شایانی می کند.

استفاده از سایر گیاهان دارویی برای درمان هموروئید

 1. آلوئه‌ورا

گیاه آلوئه‌ورا خواص ضد التهابی و خنثی‌کننده آنزیم‌ها دارد. ژل آلوئه‌ورا می‌تواند به تسکین درد، سوزش و التهاب هموروئید کمک کند.

می‌توانید ژل آلوئه‌ورا طبیعی را مستقیماً بر روی منطقه حساس مقعدی خود استفاده کنید.

 1. رینای سبز (Witch Hazel)

رینای سبز یک عصاره طبیعی است که به عنوان یک ضد التهاب و تنظیم‌کننده عروق شناخته می‌شود. استفاده از پنبه تازه یا ژل حاوی رینای سبز ممکنه است به تسکین علائم هموروئید کمک کند. این پماد معدنی و سنتی به عنوان بهترین پماد برای رفع علائم و درمان خانگی خون در مدفوع شناخته شده است.

 1. کمپرس از گیاهان دارویی:

استفاده از کمپرس یا پنبه نرم حاوی عصاره آلوئه‌ورا یا رینای سبز روی منطقه مورد نیاز می‌تواند به تسکین درد و سوزش همکاری کند.

نتیجه گیری از نوشته پیش رو

هر گاه از هر نوع محصول یا گیاهان دارویی برای درمان هموروئید استفاده می‌کنید، بهتر است با پزشک خود مشاوره کنید، به خصوص اگر شما داروهای دیگری مصرف می‌کنید یا مشکلات بهداشتی خاصی دارید.

مثلا بیمارانی که ناراحتی قلبی یا فشار خون دارند و یا آندسته از افرادی که دچار دیابت هستند و قرص و انسولین مصرف میکنند.

لازمه که هنگام استفاده از مرهم های موضعی یا داروهای خوراکی برای درمان هموروئید حتما با پزشک معالج خود یا کارشناس ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت کنند. ما از تمام بیماران خود استدعا داریم که هیچگاه بدون مشورت با کارشناس طب سنتی یا پزشک معالج خود به صورت خودسرانه در منزل خود درمانی نکنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درمان خانگی بواسیر می توانید نام مرسی درمان را در گوگل جستجو کنید. و در این رابطه با مشاوران سایت بطور رایگان برای درمان هموروئید مشاوره بگیرید.

مرسی درمان

 

لینک کوتاه : https://fardayekhoob.ir/?p=5192

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.