افزونه جلالی را نصب کنید. Wednesday, 12 June , 2024
2

روانشناسی نبوغ

  • کد خبر : 163
روانشناسی نبوغ

[ad_1] در مورد قدرت نبوغ و نیاز به توسعه مدل ها و راه حل های روانشناختی عملی برای پرورش نوابغ. من قبلاً چیزهای زیادی در مورد نبوغ خلاق نوشتم. با این وجود مشخصات روانشناختی نوابغ نیاز به بحث جداگانه ای دارد زیرا بسیار جالب است و صفات یا صفات نبوغ به قدری منحصر به فرد […]

[ad_1]

در مورد قدرت نبوغ و نیاز به توسعه مدل ها و راه حل های روانشناختی عملی برای پرورش نوابغ.

من قبلاً چیزهای زیادی در مورد نبوغ خلاق نوشتم. با این وجود مشخصات روانشناختی نوابغ نیاز به بحث جداگانه ای دارد زیرا بسیار جالب است و صفات یا صفات نبوغ به قدری منحصر به فرد است که نیاز به شناسایی و مشخص سازی مناسب دارد. نبوغ با سطح بالای هوش ، ضریب هوشی ضریب هوشی بالاتر از 145 ، استقلال فوق العاده بالا و خلاقیت بالا مشخص می شود. بیشتر نوابغ عمیق در تفکر بسیار مستقل ، بسیار خلاق و دارای هوش بسیار بالایی هستند. نبوغ معمولاً توسط این ویژگیهای اصلی هوش ، خلاقیت و استقلال تعریف می شود. با این وجود ویژگی های متمایزی وجود دارد که نبوغ را از انسان های دیگر متمایز می کند.

نبوغ و شخصیت: نوابغ شخصیت و صفات منحصر به فردی دارند. آنها قانون شکن ، سیستم شکن ، تغییر دهنده جهان ، بصیر و پیشگام هستند. در جوامعی که نوابغ مورد شناسایی و قدردانی قرار می گیرند ، فرصت های بهتری برای استفاده از استعدادهای خود دارند. اما نوابغ در جوامع کمتر توسعه یافته یا در مناطق درگیری می گویند ، ممکن است از فرصت مناسبی برخوردار نباشند و ممکن است تمایل به عقب نشینی داشته باشند و برخی افسرده ، اسکیزوفرنی یا سایر انواع بیماری های روانی شوند. بدون داشتن فرصت ها و کانال های مناسب ، برخی ممکن است ضد اجتماعی و جنایتکار شوند. شخصیت نابغه بی نظیر است و آنها معمولاً بسیار گوشه گیر و ساکت یا بسیار برون گرا و از نظر اجتماعی هوشمند هستند. برخی از نوابغ ممکن است بین بسیار کنار کشیده و بسیار اجتماعی نوسان داشته باشند. برخی از نویسندگان ، هنرمندان ، نوآوران ، نوابغ خلاق ممکن است در توانایی ها و بازده خلاقانه خود پرکار باشند اما در موقعیت های اجتماعی بسیار ساکت و ساکت باشند و برخی از انواع تعاملات اجتماعی جلوگیری کنند. نوابغ معمولاً از تواناییهای رهبری بسیار چشمگیری برخوردارند ، آنها چیزهایی را بیان می کنند که شما برای همیشه به خاطر خواهید سپرد و آنها دارای شخصیتهای قدرتمند و تأثیرگذاری هستند که شما نمی توانید آنها را از دست بدهید و نمی توانید آنها را نادیده بگیرید. حتی افراد ساکت و آرام نیز در تعاملات اجتماعی آنها تأثیر خواهند داشت. اکثر نوابغ ، حتی انواع بسیار آرام نیز به طور قابل ملاحظه ای دارای اراده قوی ، مصمم و وسواس کمی هستند.

نبوغ و قدرت: نوابغ بسیار قدرتمند و چشمگیر هستند ، زیرا از توانایی های خود اطمینان دارند. آنها از کیفیت خود اطمینان دارند ، می دانند که می توانند بر روی مردم تأثیر بگذارند و تأثیر مشخصی بگذارند. آنها با درخشش خود مردم را به خود جلب می کنند و همه به یک نبوغ جذب می شوند. آنها مانند آهن ربا های اجتماعی هستند. نوابغ همچنین بسیار شهودی و ادراکی هستند ، بنابراین آنها مردم را درک می کنند ، آنها واکنش ها و واکنش ها را پیش بینی می کنند و می توانند انگیزه های افراد را ببینند. این درک دقیق روانشناختی از مردم ، باعث قدرت نبوغ می شود. حتی نوابغی که از نظر اجتماعی عقب نشینی می کنند فوق روان روان هستند و مردم را به خوبی درک می کنند. آنها به سادگی چیزهای غیر قابل توضیح غیر قابل توضیح را می دانند و می فهمند و از آنجا که قادر به پیش بینی پاسخ ها هستند ، می دانند که چگونه با افراد و موقعیت ها کنار بیایند. اگر فردی با هوش متوسط ​​پنج سناریو و گزینه احتمالی را ارائه دهد ، نوابغ 50 امکان مختلف پیدا می کنند. این توانایی برای دیدن تمام زوایای یک موقعیت ، آنها را قدرتمند می کند زیرا آنها می توانند موقعیت ها را بهتر پیش بینی و مدیریت کنند. نوابغ به راحتی می توانند نقاط قوت و ضعف افراد را بسنجند ، بنابراین برای آنها راحت تر استعدادها را درک می کنند و درک می کنند برای انجام کارهای خاص به چه کسی اعتماد می کنند. نوابغ همچنین دانش بیشتری دارند و همانطور که چندین فیلسوف گفته اند و برتراند راسل تأکید کرده است که “دانش قدرت است”.

نبوغ و جنسیت: همه نبوغها بیش از حد بزرگ شده اند. عادت زنانه. انگیزه های جنسی و میل جنسی یا نیروی زندگی چیزی است که نبوغ را پیش می برد. میل جنسی به آنها جاه طلبی می بخشد و آنها را وادار می کند که آنچه را که می خواهند انجام دهند انجام دهند و بسیاری از نوابغ به دلیل نیروی زندگی یا کانال دهی مناسب میل جنسی خود ، به شاهکارهای خارق العاده ای دست می یابند. برخی مانند نیوتن ممکن است از میل جنسی ترسیده و سعی در سرکوب آن داشته باشند و برخی دیگر مانند پیکاسو آشکارا آن را به رخ می کشند ، اما همه نوابغ به طور مداوم تحت تعقیب و عذاب خواسته های جنسی خود قرار می گیرند. نوابغ در كنار رابطه جنسی انفجاری خود دارای كنترل خود به همان اندازه قوی هستند ، بنابراین كنترل خود به آنها كمك می كند تا خواسته های خود را به سمت کارهای سازنده تر و خلاقانه تر هدایت كنند. برخی ممکن است مسیر انکار یا رد رابطه جنسی خود را به عنوان نوعی چالش شخصی در نظر بگیرند و برای مدت طولانی تجرد باقی بمانند. مطالعات تحقیقاتی نشان داده است که بیشتر افراد با هوش بالا در طول زندگی خود به تعداد کمی از شرکای جنسی پایبند هستند. برخی از نوابغ ممکن است خود را از نظر روحی ، فکری یا اخلاقی برای داشتن رابطه با افراد فانی کمتر از دیگران برتر بدانند ، بنابراین در عمل تجرد سطح غرور و عزت نفس بالایی وجود دارد. نوابغ همچنین از نظر ذهنی به شدت آندروژنیک هستند ، آنها دارای ویژگی های معمولی زن و مرد نیستند و با موضوعات معمول جنسیتی ارتباط ندارند ، بنابراین یک سطح از سردرگمی جنسی وجود دارد. برخی مانند ون گوگ ممکن است در روابط نامتجانس یا همجنسگرایانه ناموفق برقرار شوند. بسیاری از نوابغ همجنسگرا ، غیرجنسگرایانه می شوند یا به گونه هایی از رابطه جنسی جایگزین می شوند. اسکار وایلد ، لئوناردو داوینچی نوابغی هستند که احتمالاً با جنبه همجنسگرایانه شخصیت آندروژین خود راحت ترند. بسیاری از آنها دوجنس گرا هستند ، گرچه برخی از نوابغ با آندروژنی خود کنار می آیند و اشکال قابل قبول اجتماعی از جنسیت مانند رفتار دگرجنسگرایانه را انجام می دهند و ازدواج می کنند و خانواده دارند و غیره. با این حال ، رفتارهای انحرافی جنسی مانند تجرد ، دوجنسیتی ، همجنس گرایی ، جنسیت جایگزین در بین نوابغ بسیار رایج است.

نبوغ و خلاقیت: نبوغ با کنجکاوی سیری ناپذیر در مورد همه چیز ، و به دنبال آن نیاز به کسب دانش در بسیاری از حوزه های مختلف مشخص می شود. آنها ممکن است بسیار فنی باشند ، ممکن است روی یک موضوع مانند علوم کامپیوتر متمرکز شوند ، گرچه بسیاری از نوابغ به موضوعات مختلف علاقه مند هستند و در بسیاری از زمینه ها دارای چند وجهی ، چند کاره و با استعداد هستند. آنها این توانایی جادویی یا مافوق طبیعی را دارند که خیلی کارها را خیلی خوب انجام می دهند. برخی ممکن است روی یک زمینه تمرکز کنند و در آن زمینه خاص بسیار زیاد تولید کنند. سطح بالای خلاقیت که در نبوغ دیده می شود معمولاً محصول دانش ، تخیل ، استقلال و هوش است. از آنجا که نبوغ با کنجکاوی انگیخته می شود و دانش گسترده ای دارد ، سپس از این دانش همراه با تخیل استفاده می شود تا ایده های بی نظیر و عالی به آنها ارائه دهد. یکی از عناصر مورد نیاز برای این ، استقلال فکر است. نوابغ در تفکر خود بسیار مستقل هستند ، آنها دوست دارند خارج از چارچوب فکر کنند ، آنها بیش از حد افتخار ندارند که به عقاید دیگران اعتماد کنند ، بنابراین تفکر مستقل ضربه لازم را برای تقویت منافع آنها به آنها وارد می کند. آنها رهبران فکر هستند و تفکر مستقل برای برآوردن انگیزه های خلاقیت ، جنسی یا زندگی آنها نیز ضروری است. استقلال تفکر به آنها توانایی های خلاقانه بی نظیری می بخشد ، بنابراین بیشتر نوابغ در نوآوری در فن آوری ، زمینه های خلاق مانند نوشتن ، تئاتر یا معماری سرآمد هستند و یا ممکن است انواع جدیدی از ترکیب موسیقی یا روش های رقص را اختراع کنند. معمولاً نوابغ راهی برای خلاقیت خود پیدا می کنند و معمولاً بسیار پربار و پرکار هستند.

نبوغ و جنون: نوابغ معمولاً کمی خارج از مرکز هستند. آنها در واقع از عجیب و غریب بودن لذت می برند ، زیرا جنون به آنها کمک می کند تا حدی از تنش خلاقانه بالا را آزاد کنند. علاوه بر این نوابغ قادر به پیش بینی پاسخ ها و پیش بینی وقایع هستند ، بنابراین آنها قادرند بسیاری از عوامل را به سرعت تجزیه و تحلیل کنند و به گونه ای عمل کنند که از نظر اکثر مردم کمی “دیوانه” به نظر برسد. بنابراین معمولاً یک روش اساسی در جنون وجود دارد ، همراه با جنون ظاهری در روش. اما آنها بینش خوبی دارند ، بنابراین می دانند که دیوانه عمل می کنند و به طور قابل توجهی شهامت دارند که تخیل خود را گسترش دهند و در واقع دست به جنون موقت بزنند ، زیرا بسیار خوب می دانند که بر ذهنشان تسلط کامل دارند. آنها از جنون نمی ترسند. افراد با هوش متوسط ​​توسط افکارشان کنترل می شوند بنابراین ممکن است در واقع دیوانه شوند. نوابغ و افراد با هوش بسیار بالا به طور فعال ذهن خود را کنترل می کنند ، بنابراین حتی اگر ظاهراً دیوانه شده باشند ، افکارشان کاملاً خوب است ، بنابراین دقیقاً دیوانه نشوید. با گفتن این مطلب ، برخی از نوابغ خود را درگیر مبارزه با افسردگی عمیق ، اختلال دو قطبی ، اسکیزوفرنی و غیره دانسته اند. بیماری روانی می تواند در میان نوابغ نابسامان اجتماعی ایجاد شود. وقتی نوابغ نتوانند فرصتی برای خلاقیت خود پیدا کنند یا نوعی سرکوب استعدادهای خلاقانه آنها وجود داشته باشد ، به دلیل شرایط شخصی ، ممکن است ذهن خود را از دست بدهند ، ضد اجتماعی شوند یا کاملاً دیوانه شوند. ضروری است که فرصتهای کافی را در اختیار کودکان و بزرگسالانی قرار دهیم که از هوش بسیار بالایی برخوردار هستند. به کودکان بسیار باهوش باید کارهای خلاقانه اضافی داده شود و آنها را تشویق کرد که به طور مستقل فکر کنند تا از عدم قدردانی از توانایی های خود خیلی ناامید نشوند.

روانشناسان درک خوبی از نبوغ دارند و مدلهای نظری بسیاری در روانشناسی برای توضیح پدیده نبوغ وجود دارد. با این وجود تعداد کمی مدل و راهکار عملی برای حمایت ، تشویق ، هدایت یا پرورش نوابغ وجود دارد. کودکان بسیار باهوش در دوران نوجوانی به جنون سوق می یابند و با افزایش سطح هوش در کودکان در سراسر جهان ، ما برای درک و پرورش نوابغ در هر سن و فرهنگ به راهکارها و مدل های روانشناختی عملی یا کاربردی بیشتری نیاز داریم.

 

[ad_2]

لینک کوتاه : https://fardayekhoob.ir/?p=163

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.