افزونه جلالی را نصب کنید. Saturday, 18 May , 2024
1

عفونت واژن یک بیماری شایع در بانوان

 • کد خبر : 5592
عفونت واژن یک بیماری شایع در بانوان

عفونت واژن یکی از شایع‌ترین مشکلات سلامتی در بانوان است که می‌تواند در هر سنی رخ دهد. این عفونت‌ها می‌توانند علائم ناخوشایندی مانند خارش، سوزش، ترشحات غیرطبیعی و درد ایجاد کنند. در این مقاله پاسخی برای سوال “عفونت واژن چیست؟” خواهید یافت و به‌طور کلی با این مقوله آشنا خواهید شد. همچنین به نکاتی مهم […]

عفونت واژن یکی از شایع‌ترین مشکلات سلامتی در بانوان است که می‌تواند در هر سنی رخ دهد. این عفونت‌ها می‌توانند علائم ناخوشایندی مانند خارش، سوزش، ترشحات غیرطبیعی و درد ایجاد کنند. در این مقاله پاسخی برای سوال “عفونت واژن چیست؟” خواهید یافت و به‌طور کلی با این مقوله آشنا خواهید شد.

همچنین به نکاتی مهم در مورد بهداشت بانوان اشاره خواهیم کرد که می‌توانند در پیشگیری از این قبیل عفونت‌ها مؤثر باشند. هدف از این مقاله ارائه اطلاعات مفید و جامع به بانوان در مورد عفونت‌های واژن است تا بتوانند در صورت بروز علائم، به‌موقع به پزشک مراجعه کرده و درمان مناسب را دریافت کنند.

عفونت واژن چیست؟

به نقل از مقاله علائم عفونت واژن مجله سلامت دکترتو:

عفونت واژن یکی از انواع بیماری‌های زنانه است که با رعایت نکردن بهداشت شخصی، رابطه جنسی محافظت نشده و ورود ویروس و باکتری در دهانه رحم ایجاد می‌شود. دارو و پمادهای ضد قارچی و شستشو با آب و نمک، از روش‌های درمانی ان هستند. مراجعه به دکتر زنان و مامایی می‌تواند به درمان کامل عفونت واژینال کمک کند.

عفونت واژن به انگلیسی Vaginal Infection به التهاب یا عفونت در این ناحیه اشاره دارد که می‌تواند به دلایل مختلفی ازجمله عدم تعادل باکتری‌های مفید و مضر در واژن، عفونت‌های مقاربتی (STIs) و سایر عوامل ایجاد شود. واژن به‌طور طبیعی دارای تعادلی از باکتری‌های مفید و مضر است. باکتری‌های مفید لاکتوباسیل نامیده می‌شوند و به حفظ pH اسیدی واژن کمک می‌کنند. این محیط اسیدی از رشد باکتری‌های مضر و قارچ‌ها جلوگیری می‌کند.

هنگامی‌که این تعادل به‌هم می‌ریزد، باکتری‌های مضر می‌توانند رشد کرده و باعث عفونت شوند. این عفونت‌ها می‌توانند علائم مختلفی مانند خارش، سوزش، ترشحات غیرطبیعی و درد ایجاد کنند. عفونت در ناحیه واژن یکی از شایع‌ترین مشکلات سلامتی در زنان است که به‌طور تقریبی ۷۵% از زنان در طول زندگی خود آن را تجربه می‌کنند.

عفونت واژن چگونه به‌وجود می‌آید؟

همانطور که در بخش قبلی اشاره شد، این دسته از عفونت‌ها زمانی اتفاق می‌افتند که تعادل طبیعی باکتری‌های مفید و مضر در واژن به‌هم می‌ریزد. این عدم تعادل می‌تواند به‌دلایل مختلفی ایجاد شود، ازجمله:

 1. عدم تعادل هورمونی: هورمون‌ها نقش مهمی در حفظ تعادل باکتری‌های واژن دارند. تغییرات هورمونی در دوران بلوغ، بارداری، شیردهی و یائسگی می‌توانند تعادل باکتری‌های واژن را به‌هم زده و خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهند.

 2. آنتی‌بیوتیک‌ها: آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند باکتری‌های مفید و مضر را در بدن از بین ببرند. از بین رفتن باکتری‌های مفید واژن می‌تواند به رشد باکتری‌های مضر و ایجاد عفونت منجر شود.

 3. دوش واژینال: دوش واژینال می‌تواند باکتری‌های مفید واژن را از بین ببرد و تعادل طبیعی واژن را به‌هم بزند.

 4. عفونت‌های مقاربتی (STIs): عفونت‌های مقاربتی مانند کلامیدیا و سوزاک می‌توانند باعث این نوع از عفونت شوند.

 5. سایر عوامل: عواملی ازجمله: دیابت، ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن، استفاده از لباس‌زیر تنگ و غیرنخی، استفاده از اسپری‌های بهداشتی و خوشبوکننده.

علائم عفونت واژن

علائم این نوع عفونت‌ها می‌تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. برخی از زنان ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند، درحالی‌که برخی دیگر، علائم آزاردهنده‌ای را تجربه می‌کنند. شایع‌ترین علائم این بیماری عبارت‌اند از:

 • خارش و سوزش در واژن و فرج: این علامت می‌تواند در اثر التهاب و تحریک واژن ایجاد شود.

 • ترشحات غیرطبیعی واژن: ترشحات ممکن است سفید، خاکستری، زرد یا سبز باشند و ممکن است بوی بدی داشته باشند.

 • تغییر در رنگ، بو و غلظت ترشحات: ترشحات طبیعی واژن شفاف یا سفید و بدون‌بو هستند.

 • درد هنگام مقاربت: درد هنگام مقاربت می‌تواند در اثر التهاب و خشکی واژن ایجاد شود.

 • درد یا سوزش هنگام ادرار: این علامت می‌تواند در اثر التهاب مجرای ادرار ایجاد شود.

 • خونریزی یا لکه بینی: خونریزی یا لکه بینی در برخی از انواع عفونت اتفاق می‌افتد که به‌دلیل تحریک واژن است.

از علائم دیگر این بیماری می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • درد در لگن یا شکم

 • احساس پری در واژن

 • درد هنگام دفع مدفوع

 • خستگی

 • تحریک‌پذیری

درصورت مشاهده هریک از این علائم، به پزشک مراجعه کنید. پزشک می‌تواند نوع عفونت را تشخیص داده و درمان مناسب را تجویز کند.

انواع مختلف عفونت واژن و درمان هرکدام

این بیماری می‌تواند در هر سنی رخ دهد. همچنین لازم است بگوییم که درمان آن به نوع عفونت بستگی دارد؛ بنابراین، انواع مختلف عفونت واژن و درمان هریک عبارت‌اند از:

واژینوز باکتریایی

واژینوز باکتریایی شایع‌ترین نوع عفونت واژینال است که توسط باکتری‌های مضر ایجاد می‌شود. این نوع عفونت در زنان باردار شایع‌تر است. درمان‌های آن عبارت‌اند از:

 • آنتی‌بیوتیک خوراکی: مترونیدازول یا تینیدازول

 • آنتی‌بیوتیک موضعی: کرم یا ژل کلیندامایسین

عفونت قارچی واژن

عفونت قارچی واژن دومین نوع شایع این دسته از عفونت‌هاست که توسط قارچی به نام کاندیدا آلبیکانس ایجاد می‌شود. درمان‌های آن عبارت‌اند از:

 • داروهای ضد قارچ خوراکی: فلوکونازول یا ایتراکونازول

 • داروهای ضد قارچ موضعی: کرم، پماد یا شیاف ضد قارچ

تریکومونیازیس

تریکومونیازیس یک عفونت مقاربتی (STI) است که توسط انگلی تک سلولی ایجاد می‌شود. درمان‌های آن عبارت‌اند از:

 • آنتی‌بیوتیک خوراکی: مترونیدازول یا تینیدازول

واژینیت آتروفیک

واژینیت آتروفیک نوعی عفونت است که در زنان یائسه به‌دلیل کاهش سطح استروژن رخ می‌دهد. درمان‌های آن عبارت‌اند از:

 • کرم‌های استروژن واژینال: استروژن موضعی می‌تواند به ضخیم‌شدن دیواره واژن و افزایش رطوبت آن کمک کند.

 • قرص‌های استروژن خوراکی: استروژن خوراکی می‌تواند به کاهش علائم یائسگی و بهبود علائم واژینیت آتروفیک کمک کند.

در برخی موارد، ممکن است نیازی به درمان نباشد.

سایر عفونت های واژن

علاوه‌بر انواع عفونت‌ها در ناحیه واژن که در بالا ذکر شد، عفونت‌های دیگری نیز می‌توانند واژن را تحت‌تاثیر قرار دهند، مانند:

 • عفونت‌های مقاربتی (STIs) مانند کلامیدیا و سوزاک

 • عفونت‌های ادراری (UTIs)

 • واژینیت آلرژیک

پزشک شما بهترین روش درمان را باتوجه‌به نوع عفونت و علائم شما تجویز خواهد کرد.

نتیجه‌گیری

عفونت واژن یک بیماری شایع در بانوان است که می‌تواند علائم ناخوشایندی مانند: ترشحات غیرطبیعی واژن، خارش و سوزش، درد در هنگام رابطه جنسی و … ایجاد کند. انواع مختلفی از آن وجود دارد که هرکدام با علائم و روش‌های درمان خاص خود همراه هستند.

تشخیص و درمان زودهنگام این بیماری برای جلوگیری از عوارض جدی مانند بیماری التهابی لگن (PID) و زایمان زودرس ضروری است. خبر خوب این است که این دسته از عفونت‌ها معمولا قابل درمان هستند.

با مراجعه به‌موقع به پزشک و دریافت درمان مناسب، می‌توانید از عوارض این بیماری جلوگیری کنید. با رعایت نکات بهداشتی مانند شستشوی روزانه ناحیه تناسلی، استفاده از لباس‌زیر نخی و گشاد، استفاده از کاندوم هنگام مقاربت می‌توان از بروز این بیماری پیشگیری کرد. در صورت مشاهده علائم آن، به پزشک مراجعه کنید تا تشخیص و درمان مناسب انجام شود.

لینک کوتاه : https://fardayekhoob.ir/?p=5592

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.