افزونه جلالی را نصب کنید. Monday, 15 July , 2024
1

9 اشتباه رایجی که در مسواک زدن مرتکب می‌شوید!!

 • کد خبر : 5501
9 اشتباه رایجی که در مسواک زدن مرتکب می‌شوید!!

مسواک زدن یک عمل روزانه است که در صورت استمرار داشتن در این امر می‌توانید به حفظ‌ بهداشت دهان و دندان خود کمک کرده و سلامت آن‌ها را در درازمدت تضمین کنید. بسیاری از افراد ممکن است در این فرآیند اشتباهاتی انجام دهند که منجر به کاهش اثربخشی آن شود. در ادامه به برخی از […]

مسواک زدن یک عمل روزانه است که در صورت استمرار داشتن در این امر می‌توانید به حفظ‌ بهداشت دهان و دندان خود کمک کرده و سلامت آن‌ها را در درازمدت تضمین کنید. بسیاری از افراد ممکن است در این فرآیند اشتباهاتی انجام دهند که منجر به کاهش اثربخشی آن شود. در ادامه به برخی از اشتباهات رایج هنگام مسواک زدن اشاره می‌شود. پس تا انتها همراه ما باشید و با این اشتباهات خطرناک بیشتر آشنا شوید.

اشتباهات رایج هنگام مسواک زدن

از جمله اشتباهات رایج هنگام مسواک زدن که ‌می‌تواند تاثیرگذاری این کار را برای ما به کمترین میزان خود برساند، عبارتند از:

زمان کوتاه مسواک زدن

اختصاص زمان بسیار کوتاه برای شستشو منظم و به موقع دهان، یکی از اشتباهات رایج هنگام مسواک زدن است که ممکن است تأثیر منفی بر بهداشت دهان و دندان داشته باشد. شما با زمان کوتاهی که برای مسواک زدن صرف می‌کنید، می‌توانید بستر مناسبی را برای تشکیل پلاک‌ها و میکروب‌های مضر در سطح دهان و دندان خود ایجاد کنید.

برخی افراد به دلیل کمبود وقت و عجول بودن، زمان کوتاهی را برای مسواک زدن می‌گذارند؛ اما برای به دست آوردن نتایج بهتر، حداقل دو دقیقه را برای هر بار مسواک زدن باید اختصاص داد. شما با صرف زمان کافی برای مسواک زدن، مطمئن می‌شوید که سلامت دندان‌ها و لثه‌های شما در دراز مدت حفظ خواهد شد.

انتخاب اشتباه مسواک

انتخاب مسواک نامناسب از دیگر اشتباهات رایج هنگام مسواک زدن است. بنا بر نظر دندانپزشکان، مسواکی که مورد انتخاب شما قرار می‌گیرد، علاوه بر داشتن سر نرم، باید بتواند امکان دسترسی به تمام نقاط دهان را به خوبی ایجاد کند.

فشار زیاد در هنگام مسواک زدن

فشار زیاد در حین مسواک زدن ممکن است باعث خراشیدن لثه و آسیب به مینای دندان شود. به جای اینکه فشار زیادی روی لثه و دندان‌های خود وارد کنید، از حرکات نرم و متناسب با استانداردهای دندانپزشکی استفاده نمایید.

برخی از مشکلاتی که از فشار زیاد در حین مسواک زدن ناشی می‌شوند و راهکارهایی برای جلوگیری از این اشتباه عبارتند از:

 • آسیب به لثه: فشار زیاد در حین مسواک زدن می‌تواند باعث آسیب جدی به لثه شود؛ به ویژه وقتی اگر از مسواک با سر نرم استفاده نمی‌کنید. لثه‌ها حساس هستند و فشار زیاد می‌تواند منجر به خونریزی، التهاب و حتی جراحات عمیق‌تری شود.
 • آسیب به مینای دندان: فشار زیاد همراه با حرکات سخت می‌تواند باعث آسیب به مینای دندان شود. مینای دندان، مواد معدنی حیاتی برای سلامت دندان‌هاست و از بین رفتن آن‌ها می‌تواند به پوسیدگی و حساسیت دندان بیشتر منجر شود.
 • استهلاک زودتر مسواک: فشار زیاد ممکن است باعث استهلاک زودتر سر مسواک شود. در نتیجه اگر مسواک به موقع عوض نشود، کارایی آن کاهش می‌یابد.

راهکارهایی جهت کاهش فشار روی لثه و دندان‌ها

در ادامه به راهکارهایی که می‌تواند شما را از فشار آمدن زیاد به لثه و دندان‌هایتان رهایی سازد، اشاره شده است:

 • استفاده از مسواک با سر نرم: انتخاب مسواک با سر نرم می‌تواند به شما کمک کند تا علاوه بر حفظ بهداشت دهان و دندان، آسیب‌های احتمالی را به حداقل برسانید.
 • استفاده از حرکات نرم در حین مسواک زدن: به جای حرکات سخت و فشار زیاد، از حرکات گرداننده و نرم استفاده کنید. این حرکات بهترین شیوه برای تمیز کردن محیط دهان و دندان‌ها هستند.
 • آموزش صحیح تکنیک مسواک زدن: از دندانپزشک خود بخواهید که به شما تکنیک‌های صحیح مسواک زدن را آموزش دهد. تکنیک‌های درست به شما کمک می‌کنند تا با فشار مناسب و حرکات صحیح، به بهترین شکل ممکن به بهداشت دهان و دندان خود رسیدگی کنید.

فراموش کردن زبان

از دیگر اشتباهات رایج هنگام مسواک زدن، فراموش کردن زبان است. برخی افراد ممکن است این قسمت را از فرآیند مسواک زدن حذف کنند؛ در حالیکه تمیز کردن زبان نیز برای حفظ بهداشت دهان و دندان ضروری است.

شستشوی زبان یکی از ارکان مهم مسواک زدن است که ممکن است بسیاری از افراد آن را نادیده بگیرند. در زیر به برخی از مسائل مرتبط با تمیز نکردن زبان اشاره شده است:

 • بوی نامطبوع دهان: عدم شستشوی زبان می‌تواند منجر به تجمع باکتری‌ها و باقیمانده‌های ذرات غذایی روی زبان شود که این امر باعث ایجاد بوی نامطبوع در محیط دهان خواهد شد.
 • باکتری‌ها و ویروس‌ها: زبان یک محیط مرطوب و گرم می‌باشد که برخی باکتری‌ها و ویروس‌ها ممکن است در آن حضور داشته باشند. عدم تمیزکاری آن ممکن است باعث افزایش این میکروب‌ها در محیط دهان شود.

در کل، شستشوی زبان را باید امری بسیار مهم تلقی کنید و این عمل را به یک عادت تبدیل کنید تا مانع از بروز مشکلات ناشی از عدم تمیزی آن شوید.

با رعایت این نکات و راهکارها، می‌توانید به بهترین نحو ممکن به این کار بپردازید و در بهداشت دهان و دندان‌های خود دقت عمل بیشتری را به خرج دهید.

استفاده از مسواک با تاریخ انقضای گذشته

مسواک‌ها به مرور زمان کارایی خود را از دست می‌دهند و عدم تعویض به موقع آن‌ها می‌تواند تأثیرات منفی زیادی بر بهداشت دهان و دندان‌ها داشته باشد. بر اساس راهنمای دندانپزشکان، مسواک باید حداقل هر 3 تا 4 ماه یکبار تعویض شود. این اقدام باعث حفظ بهداشت دهان و اثربخشی بیشتر می‌شود.

حرکات نامناسب در حین مسواک زدن

حرکات نامناسب ممکن است تاثیر مسواک زدن را کاهش دهد. از حرکات گرداننده و ملایم به سمت بالا و پایین برای مسواک زدن استفاده کنید. استفاده از حرکات مناسب در هنگام مسوک زدن، به تمیزی هر چه بیشتر دهان و دندان‌های شما کمک خواهد کرد.

عدم شستشوی مسواک

مسواک را باید پس از هر بار استفاده تمیز کرد. عدم شستشوی این وسایل ممکن است باعث رشد باکتری‌ها و ویروس‌ها شود و محیط دهان و دندان‌ را آلوده کند.

مسواک زدن بلافاصله بعد از غذا

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بلافاصله بعد از غذا مسواک بزنید؛ اما دست نگهدارید! این کار یکی از اشتباهات رایج هنگام مسواک زدن می‌باشد؛ چراکه بعد از خوردن غذا در دهانتان اسید تولید می‌شود. با انجام این کار خطرناک به اسیدهای تولید شده در دهانتان کمک می‌کنید تا هر چه سریعتر دندان‌هایتان را از بین ببرند. شما می‌توانید حداقل پس از صرف 30 دقیقه از زمان خوردن غذا، اقدام به مسواک زدن دندان‌هایتان کنید.

کم بودن تعداد دفعات مسواک زدن در طول روز

از دیگر اشتباهات رایج موقع مسواک زدن، می‌توان به کم بودن تعداد دفعات انجام این کار اشاره کرد. شما باید در طول روز حداقل دو بار و هر بار به مدت 2 الی 3 دقیقه مسواک بزنید. اهمال کاری در این امر، سلامت دهان و دندان‌های شما را به خطر می‌اندازد.

با رعایت این نکات و اصول، می‌توانید مسواک زدن را به یک فرآیند مؤثر و بهداشتی تبدیل کنید و به حفظ هر چه بیشتر بهداشت دهان و دندان‌های خود بپردازید.

لینک کوتاه : https://fardayekhoob.ir/?p=5501

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.